Home Newsy Rośnie liczba podmiotów ubiegających się o licencję

Rośnie liczba podmiotów ubiegających się o licencję

5 min read
0
0
182
Ustawa hazardowa

Czy wprowadzona w kwietniu bieżącego roku ustawa hazardowa przyniosła oczekiwany skutek? Odpowiedź na to pytanie, tak naprawdę poznamy dopiero za rok, może dwa, kiedy rynek będzie już ukształtowany. Początki wyglądają jednak bardzo obiecująco, zarówno dla autorów ustawy, jak i dla legalnie działających w Polsce podmiotów z branży zakładów bukmacherskich. Od 1 lipca, czyli od momentu, w którym dostawcy internetowi zaczęli blokować dostęp do stron znajdujących się w rejestrze przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, liczba rejestracji na stronach legalnych bukmacherów wyraźnie się zwiększyła. Podobny efekt wywały również blokady nałożone przez Skrill i Neteller.

Możemy dyskutować nad tym, czy aktualnie obowiązująca ustawa hazardowa jest dobra dla graczy, ale nie ulega wątpliwości, że nie jest to już martwy przepis, jak miało to miejsce w przypadku ustawy wprowadzonej w roku 2010. Nielegalni operatorzy masowo wycofują się z polskiego rynku, dostawcy internetowi dostosowali się do wymogu blokowania stron hazardowych, a największe firmy pośredniczące w płatnościach online, zdecydowały się wspierać polski rząd i blokują transakcje do firm bukmacherskich, które nie posiadają licencji na polskim rynku. Warto jednak pamiętać, że najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy rozważaniach o skuteczności nowego prawa, jest zainteresowanie zagranicznych operatorów działalnością na polskim rynku.

Pod tym względem wygląda to naprawdę bardzo obiecująco, o czym piszę m.in Dziennik Gazeta Prawna. „O udzielenie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć internet ubiega się obecnie siedem podmiotów. Trzy z nich to podmioty mające siedzibę na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a pozostałe to podmioty z siedzibą w Polsce.” Taką odpowiedź otrzymał od Ministerstwa Finansów jeden z dziennikarzy pracujących nad artykułem. To świetna wiadomość dla graczy, ponieważ przy tak dużej ilości podmiotów działających w kraju, konkurencja będzie bardzo duża, a na tym najbardziej skorzystają gracze. Operatorzy chcący podbić nasz rynek, będą musieli sięgnąć głęboko do kieszeni, by przekonać graczy, że to właśnie ich produkt jest najlepszy.

Duża konkurencja na polskim rynku, to także świetna wiadomość dla polskiego sportu. Ustawa hazardowa wprowadzona w 2010 roku, pozbawiła kluby sportowe olbrzymich dochodów z tytułu sponsoringu. Co prawda nie będą to już takie pieniądze jak jeszcze w 2009 roku, kiedy to Unibet czy też Bet At Home inwestowały niewyobrażalne dzisiaj środki w polskie kluby, ale przywrócenie normalności w zakresie sponsoringu z pewnością jest „dobrą zmianą.”  Wygląda na to, że w chwili obecnej największym mankamentem ustawy jest wysoki podatek przerzucany na graczy. Gdyby uregulować sensownie również tą sprawę, ustawa hazardowa mogłaby przynosić całkiem sensowne zyski do budżetu.

Load More Related Articles
Load More By Bukmacherzy
Load More In Newsy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also

Szara strefa zmniejszyła się o połowę!

Nowe przepisy hazardowe, które w pełni obowiązują od 1 lipca 2017 roku, pozwoliły zmniejsz…