Home Newsy Vectra zaczyna blokować strony z rejestru MF!

Vectra zaczyna blokować strony z rejestru MF!

6 min read
0
0
352
Vectra

Chociaż zapis ustawy hazardowej nakładający na dostawców usług internetowych nieodpłatne blokowanie dostępu do domen znajdujących się w Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2017 roku, nie wszyscy chcą czekać do tego terminu. W dniu wczorajszym po wejściu na stronę bet-at-home.com, moim oczom ukazał się komunikat mówiący o blokadzie strony. Początkowo stawiałem na problemy z łączem, ale szybko okazało się, że podobny problem ma wielu internautów z Polski. Operator postanowił wbrew wcześniejszym zapowiedziom wycofać się z Polski? Nic bardziej mylnego! Jeden z największych dostawców usług internetowych w Polsce, postanowił nie czekać do 1 lipca i już teraz zaczął blokować dostęp do stron znajdujących się w wyżej wspomnianym rejestrze.

Jest to informacja dość zaskakująca, albowiem chyba nikt nie spodziewał się, że dostawcy zaczną działając tak szybko, zwłaszcza że to właśnie na nich spada obowiązek zapewnienia odpowiednich rozwiązań do blokowania i to całkowicie nieodpłatnie. Prędzej czy później do przepisów dostosować się będą musieli wszyscy, a więc Vectra zapewne postanowiła zrobić to szybko i mieć to z głowy… no może nie do końca. Warto zwrócić uwagę, że w chwili obecnej rejestr jest bardzo ubogi i nie ma w nim największych firm bukmacherskich. Vectra będzie musiała zatem aktualizować na bieżąco listę stron.

Które firmy pójdą w ślady za Vectrą? Logika nakazuje myśleć, że kolejne wielkie firmy! Mały lokalny dostawca usług internetowych po pierwsze może mieć problemy z wdrożeniem rozwiązań, w związku z koniecznością inwestycji. Oczywiście nie bez znaczenia jest też fakt, że dostawcy lokalni nie będą sprawdzani tak bardzo jak ci mniejsi.

Warto tutaj również dodać oświadczenie Vectry, które zdobył portal E-Play.pl:

„Szanowny Panie,

Chciałbym potwierdzić, że Vectra blokuje stronę Bet-at-home.com ponieważ stosujemy się do obecnych przepisów prawa.

Od dnia 1 kwietnia 2017 roku Vectra stosuje środki zarządzania ruchem, polegające na blokowaniu dostępu do określonych stron internetowych (hazardowych), wyszczególnionych na stronie Ministerstwa Finansów https://rsh-tst.azurewebsites.net/. Stosowanie tego typu środków wynika z przepisów prawa, tj. art. 1 pkt. 17 Ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017, poz. 88), dodający do Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 471, 1948 i 2260) art. 15 f. ust. 5 w brzmieniu:

  1. Przedsiębiorca telekomunikacyjny świadczący usługi dostępu do sieci Internet jest obowiązany do:

1) nieodpłatnego uniemożliwienia dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen internetowych wpisanych do Rejestru poprzez ich usunięcie z systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP, nie później niż w ciągu 48 godzin od dokonania wpisu do Rejestru;

2) nieodpłatnego przekierowania połączeń odwołujących się do nazw domen internetowych wpisanych do Rejestru do strony internetowej prowadzonej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zawierającej komunikat, skierowany do odbiorców usługi dostępu do Internetu obejmujący w szczególności informacje o lokalizacji Rejestru, wpisaniu szukanej nazwy domeny internetowej do tego Rejestru, listę podmiotów legalnie oferujących gry hazardowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także powiadomienie o grożącej odpowiedzialności karno-skarbowej uczestnika gier urządzanych wbrew przepisom ustawy;

3) nieodpłatnego umożliwienia dostępu do stron internetowych wykorzystujących nazwy domen wykreślonych z Rejestru, nie później niż w ciągu 48 godzin od wykreślenia nazwy domeny internetowej z Rejestru.”

 

Load More Related Articles
Load More By Bukmacherzy
Load More In Newsy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Check Also

Szara strefa zmniejszyła się o połowę!

Nowe przepisy hazardowe, które w pełni obowiązują od 1 lipca 2017 roku, pozwoliły zmniejsz…